Šahs internetā – sports vai arī tikai brīvā laika pavadīšana?

Jau labu laiku mani tirdīja doma, ka es vēlos mazliet padalīties ar savām pārdomām par šaha spēlēšanu internetā. Kur tieši spēlē labākie Latvijas šahisti? Ar kādu laika kontroli? Vai ir arī turnīri ar balvām? Un cik nopietni vispār pret to attiekties?

Ja nemaldos, tad vēsturiski viss aizsākās ar ICC (Internet Chess club), kurš pirmais sāka piedāvāt iespēju pablicot arī internetā. Pēc tam parādījās Playchess, Chess Planet, tagad arī Chess.com un Chess24. Cik es esmu novērojis, praktiski visi lielākie interneta blica speciālisti ir reģistrējušies visos saitos (nu varbūt ar izņēmumu Chess Planet, kas vairāk ir mērķēts krievu valodā runājošajai auditorijai, lai gan programmai ir arī angļu instalācija). Pirms vairāk nekā 10 gadiem es pats piereģistrējos Playchess un biju diezgan aktīvs, laiku pa laikam uzspēlējot, bet ICC pat tā arī īsti neizmēģināju, lai gan tieši tā bija vieta, kur tobrīd spēlēja daudzi vadošie pasaules šahisti. Pat nezinu, kāpēc – laikam pietika ar Playchess. Kaut kad pavisam nesen es izveidoju kontu ICC, paspēlēju vienu dienu – apnika. Nav vairs tas, kas agrāk.

Esmu secinājis, ka vismaz man interneta blicošana ir vienkārši laika pavadīšana, lai atslēgtos, vai arī lai gūtu kaut kādas pozitīvas emocijas. Ja nav garastāvokļa, tad praktiski nekad partijas arī nesanāk, un garastāvoklis paliek vēl sliktāks. Tā ir viena no lietām, ko es nevaru paciest – bezcerīgi zaudēt un rādīt bezzobainu spēli. Tā, piemēram, es esmu secinājis, ka no rītiem šahu internetā spēlēt nedrīkst, jo prātiņš vēl nav pamodies, bet pats ideālākais laiks ir vēlu vakarā, kad fonā skan radio ar kaut kādu popmūziku.

Pirms kāda laika es uzskatīju, ka interneta šaha vietnes ir domātas tam, lai izmēģinātu savus neizprovētos atklātņu repertuārus. Es sāku eksperimentēt, un ļoti ātri secināju – lai varētu kaut ko eksperimentēt, vispirms ir jāiegulda liels sagatavošanās darbs! Nevar ar laika kontroli 3 minūtes (bez pielikšanas) spēlēt Karokanu vai Franču aizsardzību, ja nav padziļinātas izpratnes par variantu idejām, jo interneta blics vistiešākajā mērā balstās uz intuīciju un iestrādātiem refleksiem. Pēc bezcerīgiem zaudējumiem nav iespējams gūt arī pozitīvas emocijas, līdz ar to es eksperimentēšanu es būtībā esmu atmetis.

Pirms vairākiem gadiem es sevi uzskatīju par lielu ātrspēles speciālistu tieši internetā. Portālā Playchess es regulāri spēlēju ne tikai 3+0 (bez pielikšanas) kontroli, bet ļoti daudz arī 1+0 jeb tā saukto zibens šahu – 1 minūte katram. Man bija laba datorpelīte, iepraktizēti refleksi, atstrādāta pre-move tehnika, dažādi triki uz sekundēm, kad viss izšķiras. Es biju ļoti selektīvs uz brīžiem, kad spēlēt, ar ko spēlēt un cik daudz, līdz vienu brīdi es to pametu novārtā, jo sapratu, ka tam nav nekā kopīga ar šahu. Es secināju, ka zibens šahs ir kaut kāda adrenalīna ķeršana, kurš rodas, ja izdodas vairākkārt pārspēt spēcīgu spēlētāju. Bet, ja to dara ar tevi, tad rodas pretējais efekts – gluži kā brīdī, kad Redbull iedarbība izsīkst, plus pats vāries dusmās uz sevi, kā tā var spēlēt!

Varbūt esmu palicis par vecu tādai blicošanai. Tagad jebkurā šaha saitā dodu priekšroku 3+2 (trīs minūtes +2 sekundes par katru gājienu) vai arī sliktākajā gadījumā 3+1, lai saglabātu partiju kvalitāti. Ja agrāk mani ārkārtīgi satrauca mans pašreizējais reitings (piemēram, Playchess portālā es savulaik sasniedzu 3150, kas bija aptuveni Top 5), tad tagad tas ir pārgājis - svarīgākais ir gūt gandarījumu no labām partijām un interesantām idejām.

Starp citu, laika kontroles 3+0, 3+1 un 3+2 ir absolūti dažādas disciplīnas. Tās var izskatīties kā ļoti līdzīgas, un tomēr tā nav – pastāstīšu jums par nesenu atgadījumu. Šobrīd vadošais interneta šaha portāls Chess.com 31.maijā organizēja superturnīru internetā pēc olimpiskās sistēmas, kurā piedalījās 7 pasaules vadošie šahisti, tostarp arī Pasaules čempions Magnuss Karlsens. Nu lūk, ikvienam interesentam tika piedāvāta iespēja spēlēt kvalifikācijas turnīrā, kura uzvarētājs kā astotais superturnīra dalībnieks 1.izslēgšanas kārtā tiktos tieši ar Karlsenu. Protams, sapulcējās kādi 100 lielmeistari un vēl tikpat starptautiskie meistari, kuriem vajadzēja noskaidrot labāko. Laika kontrole 3+0, bez pielikšanas... Rezultātā uzvarēja Tigrans Petrosjans, kurš ir liels interneta blica speciālists, bet mačā pret Karlsenu jau cita kontrole – 3+2. Es jau pasmējos, ka tas ir tas pats, kas izaicināt pasaules čempionu Useinu Boltu 100 metros, atlasē visiem pretendentiem liekot skriet 110 metrus barjerskrējienu. Bet nu noteikumi bija visiem vienādi, un ir tikai pozitīvi, ka šāds pasākums vispār notika. Starp citu, ar šo pasākumu bija saistīts vēl viens kuriozs gadījums – tobrīd es un Igors Kovaļenko spēlējām Francijas komandu čempionātā. Vakarā paredzēts minētais atlases turnīrs internetā, un mēs abi noteikti gribējām izmēģināt spēkus! Mēs pēc iespējas ātrāk satriecām savus pretiniekus, komandas kapteinis par mūsu plāniem bija pabrīdināts, un aiztraucāmies uz viesnīcu. Skrienot pa galvu pa kaklu, mēs turnīram piereģistrējāmies 5 minūtes pirms sākuma. Lieki piebilst, ka turnīrs mums abiem izvērtās par pilnīgu katastrofu – nav iespējams apvienot nopietnu blicu ar klasisko šahu vienas dienas laikā. Tā ir mācība, par kuru es laiku pa laikam pārliecinos – vienas dienas laikā laika kontroles jaukt nedrīkst.

Pēdējā laikā es aktīvāk spēlēju Chess.com, mazliet arī Playchess. Chess Planet, pagājušogad aizvadot Najdorfa memoriālu Varšavā, es vienas dienas laikā kopš reģistrēšanās ielauzos starp portāla reitinga līderiem, un man ātri apnika. Igors, cik man zināms, laiku pa laikam spēlē Chess.com. Toms un Ņikita – arī. Turpat esmu regulāri redzējis spēlējam Artūru Bernotu un Ritvaru Reimani, bet vakar kārtējā Chess.com Titled Tuesday turnīra 1.kārtā pretī dabūju kaut kādu nacionālo meistaru no Latvijas. Pēc partijas paskatījos profilu – Dmitrijs Tokranovs (mans audzēknis). 🙂 Starp citu, kārtējo reizi pārliecinājos, ka bez pielikšanas blicu vairs negribu spēlēt – nav vairs refleksu, gan arī vēlēšanās uzvarēt bezcerīgas partijas uz laiku.

Ja jau runājam par šahu internetā, tad būtu jāatgādina arī par pašmāju aktivitātēm – nez kā tagad sokas Nightmare Online datorprogrammai? Pirms kādiem gadiem 5-6 vai varbūt pat senāk es biju pasācis aktīvi spēlēt šahu portālā Vardes.lv, kas pēc tam pārcēlās uz Pasmaidi.lv. Protams, tur nebija pārāk spēcīga konkurence, bet tobrīd man vienkārši gribējās uzvarēt, uzstādīt kaut kādus rekordus un gūt pozitīvas emocijas. Datorprogrammas autors ir mūsu pašu bāleliņš, varbūt plašākai Latvijas šaha sabiedrībai nepazīstams Valters Baumanis, kuram pēc tam ar serveru uzturēšanu palīdzēja Valdis Troņenkovs. Man diemžēl nav zināms, kāda ir Nightmare Online pašreizējā situācija, bet vispār žēl, ka tā netika izmantota plašākā lokā un profesionālākā līmenī – Valters bija izstrādājis Nightmare programmas aplikāciju arī android telefoniem.

Šahs internetā ļoti strauji attīstās, tiek organizēti dažādi ievērojami interneta šaha turnīri, un viens no lielākajiem šī brīža aktīvistiem ir Chess.com. Katra mēneša pirmajā otrdienā viņi organizē Titled Tuesday ar balvu fondu 1000 USD (pavisam neslikti ir paņemt 500 dolāru pirmo balvu par nieka 2 stundu darbu, ne?), tad jau minētais superturnīrs pēc olimpiskās sistēmas, bet janvārī startēs Pro Chess League, kas ir izsludinājis rekordlielu balvu fondu interneta šaham – 50000 USD. Uzvarētājiem – 20000. Lieki piebilst, ka tur piedalīsies arī Latvijas šahisti – es esmu izveidojis komandu, un mēs esam apņēmības pilni par kaut ko cīnīties! Būtībā gan nopelnīt ar ātrspēles turnīriem internetā pagaidām nav iespējams. Vladimirs Kramņiks pirms pāris gadiem anonsēja jaunu portālu TopChess.com, kurā ikviens profesionālis varēs nopelnīt kaut kādu naudiņu, sacenšoties ar amatieriem, bet es nezinu, kā viņiem šobrīd sokas. Es piereģistrējos portālā, bet kaut kas man nepatika, un tā arī vairs nepamēģināju. Tagad skatos, ka arī viņiem ir kaut kādi iknedēļas turnīri ar naudas balvām. Tad vēl ir FIDE Online Arena, Chess24... Saitu ir daudz, bet stāsts vecais - konkurence milzīga, naudas maz. Domāju, ka īstais interneta šaha bums vēl ir tikai priekšā.

Noslēgumā pāris video klipiņi no Youtube, kuriem es nejauši uzdūros:

 

No Comments Yet.

Leave a comment

Kaļķu ielā 1 – 417, Rīga, LV1050