ASV pārņem vadību olimpiādē, Latvija – septītā

Latvija pret Nīderlandi

Latvija pret Nīderlandi

Pasaules šaha olimpiādes septītajā kārtā Latvijas izlase spēlēja pie otrā galdiņa un izcīnīja sensacionālu uzvaru pār Nīderlandes izlasi, izvirzoties kopvērtējuma augstajā septītajā vietā. Par olimpiādes līderiem kļuva ASV izlase, kura sagrāva iepriekšējo līderi Indiju ar rezultātu 3,5:0,5.

Tikmēr Latvijas dāmu izlase nospēlēja neizšķirti pret Serbijas komandu un saglabāja 21. vietu turnīra kopvērtējumā. Dāmu sacensībās pirmo vietu dala piecas izlases.

Sestā kārta

Kā jau mēs rakstījām, pēc atklāto sacensību piektās kārtas turnīra vadībā atradās trīs izlases - Nīderlande, Ukraina un Indija. Sestajā kārtā Indija tikās ar Nīderlandi, bet Ukraina spēlēja ar vienu no olimpiādes galvenajām favorītēm - ASV izlasi. Mačā pie pirmā galdiņa Nīderlande piekāpās Indijai, kuras rindās vienīgo uzvaru izcīnīja Adhibans, kuram tas bija jau ceturtais panākums turnīrā.

ASV izlase

ASV izlase

Savukārt pie otrā galdiņa amerikāņi ar minimālu pārsvaru pieveica Ukrainu. ASV izlases rindās uzvaru guva komandas līderis Fabiano Karuana. Līdz ar to pēc sestās kārtas par olimpiādes līderiem ar 12 punktiem kļuva Indijas šahisti, kuriem uz pēdām mina ASV (11 punkti).

Latvijas komanda sestajā kārtā spēlēja pie 37. galdiņa un saspringtā cīņā pieveica Kazahstānas izlasi. Latvijas rindās uzvaras guva Igors Kovaļenko un Arturs Neikšāns, bet Aleksejs Širovs cieta zaudējumu. Pie ceturtā galdiņa neizšķirti nospēlēja Ņikita Meškovs, kas mūsu izlasei ļāva tikt pie uzvaras ar minimālu pārsvaru - 2,5 : 1,5 un pacelties uz kopvērtējuma 10. vietu.

Dāmu izlase pie piektā galdiņa aizvadīja spraigu maču pret spēcīgo Indijas komandu, kura olimpiādes dāmu turnīrā izsēta ar piekto numuru. Komandas apmainījās ar uzvarām pie pirmā un trešā galdiņa - Dana Reizniece-Ozola zaudēja Harikai Dronvali (2542), bet par Latviju atspēlējās Ilze Bērziņa, kura pieveica Taņu Sačdevu (2402). Jāatzīmē, ka Ilzei tā bija jau piektā uzvara sešās spēlēs!

Laura Rogule mačā pret Indiju

Laura Rogule mačā pret Indiju

Mača turpinājums Latvijai izvērtās daudzsološs - lielu pozicionālu pārsvaru ieguva Laura Rogule, bet Ingunas Ernestes pozīcija šķita līdzīga.

Abpusējā laika trūkumā Rogule pozicionālo pārsvaru izdevās materializēt bandiniekā, bet Erneste turpināja cīņu sarežģītā, bet kopumā samērā līdzīgā galotnē. Diemžēl šoreiz Latvijai sensāciju sagādāt neizdevās - Rogules pretiniecei aizstāvējās lieliski un spēja noturēt galotni bez diviem bandiniekiem, bet Ernestes pretiniece nodemonstrēja lielisku galotņu tehniku un izcīnīja uzvaru. Latvijai zaudējums pret Indiju ar rezultātu 1,5:2,5.

Septītā kārta

Atklāto sacensību septītās kārtas izloze Latvijai neko labu nesolīja - pretiniekos nesenie sacensību līderi Nīderlandes šahisti.
Samērā ātri noslēdzās partija pie pirmā galdiņa, kur Širova atklātņu eksāmenu uz "teicami" nokārtoja Anišs Giri. Asā Sicīliešu aizsardzības variantā Nīderlandiešu superlielmeistars nodemonstrēja labu teorētisko sagatavotību un fiksēja neizšķirtu 25. gājienā.

Igors Kovaļenko

Igors Kovaļenko

No vienas puses ātru neizšķirtu ar baltajām figūrām var uzskatīt par neveiksmi, bet no otras - izdevās ātri no cīņas izslēgt pārliecinošo pretinieku līderi, kurš Širovam ir neērts pretinieks (Giri ir uzvarējis pēdējās piecās rezultatīvajās abu partijās). Šķiet šis rezultāts vairāk vērtējams pozitīvi, jo iedvesmoja pārējo Latvijas komandu - lieliskā stilā uzvaru guva Igors Kovaļenko, kurš nomatoja van Veli, bet naglu pretinieku zārkā iedzina Ņikita Meškovs, kurš tīri apspēlēja šķietami neuzveicamo Benjaminu Boku (4,5 punkti no pieciem iespējamajiem olimpiādes startā)! Neikšānam neizšķirts pie trešā galdiņa.

Turnīra astotajā kārtā Latvijas izlase tiksies ar Azerbaidžānas pirmo komandu. Ar mājiniekiem mums ir rēķini kārtojami - pagājušā gada Eiropas komandu čempionātā spēlējām neizšķirti. Toreiz Teimūru Radžabovu skaistā stilā pieveica Igors Kovaļenko, bet azerbaidžāņus glāba Šahrijars Mamedjarovs, kurš smagā cīņā salauza Alekseja Širova pretestību.
Varbūt pie ceturtā galdiņa redzēsim Vladimira Svešņikova dueli pret Arkadiju Naidiču? Viņiem noteikti palikuši vēl bērnības kvalifikācijas turnīros nenokārtoti rēķini.

Tikmēr pie pirmā galdiņa graujošu uzvaru pār turnīra līderiem izcīnīja amerikāņi - 3,5 : 0,5! Indijas izlasei vienīgo neižšķirtu izcīnīja pirmais galdiņš Pentala Harikrišna, bet komandas galvenie punktu guvēji Adhibans un Vidits cieta pirmos zaudējumus turnīrā.
Tikpat pārliecinošas uzvaras arī Krievijai un Azerbaidžānai, kuras ar 3,5 : 0,5 pieveica attiecīgi Čehiju un Horvātiju. Fenomenālajam Krievijas ceturtajam galdiņam Janam Ņepomņašijam 7 no 7!

Gena Sosonko un Naidžels Šorts atceras Tarašu

Gena Sosonko un Naidžels Šorts atceras Tarašu un Pilsberiju

Par nelielu sensāciju parūpējās Anglijas šahisti, kuri no cīņas par zeltu izslēdza Trumses olimpiādes uzvarētājus Ķīnas šahistus - angļiem uzvara ar 3:1 pateicoties veterānu Adamsa un Šorta panākumiem. Pēdējais no tiem parādīja "vecās" skolas spēku, uzvarot partiju, kas ļoti atgādina klasisko Taraša uzvaru pār partiju pret Pilsberiju tālajā 1895. gadā.

Dāmu turnīrā Latvijas izlase startēja bez savas līderes Danas Reiznieces-Ozolas, kurai dota atpūta pirms izšķirošajām kārtām. Mačā pret spēcīgo Serbiju izcīnīts neizšķirts 2:2. Pie ceturtā galdiņa zaudējumu cieta Elīna Otikova, taču Latvijai atspēlējās Laura Rogule, kura šoreiz pārliecinoši uzvarēja galotni, kas materiāla ziņā ļoti atgādināja iepriekšējās kārtas partiju pret Indiju. Erneste un Bērziņa spēlēja neizšķirti. Ilzei Bērziņai tas bija tikai otrais neizšķirts turnīrā (+5; =2). Pēc šī neizšķirta Latvijas izlase saglabā 21. vietu kopvērtējumā un astotajā kārtā tiksies ar Meksiku.

Rakstu sagatavoja
Matīss Sīlis

1 Response

  1. Šodien tiešām toni uzdeva Širovs, kura panāktā Aniša Giri neitralizēšana jau ļāva ar optimismu skatīties uz pārējo partiju gaitu.

Leave a comment

Kaļķu ielā 1 – 417, Rīga, LV1050