Aizvadīta olimpiādes pirmā puse

Bakuchess logoPasaules šaha olimpiādē Baku aizvadītas piecas kārtas, komandas atpūtušās pirmajā brīvdienā un šodien sāks sacensību otro pusi – izšķirošās sešas kārtas. Sacensībās izvirzījušies pirmie līderi, piedzīvoti pirmie pārsteigumi. Par to visu šajā rakstā.

Pēs olimpiādes pirmajām piecām kārtām atklātajās sacensībās bez zaudējumiem spēlē trīs izlases – Nīderlande, Ukraina un Indija. Neviena no šīm pirms sacensībām netika pieskaitīta galvenajiem pretendentiem uz zeltu.

Olimpiādes līderi

Nīderlande (vidējais reitings 2670)

 1. Anišs Giri (2755) – 4/5
 2. Ervins L’Ami (2611) – 3/4
 3. Lūks van Veli (2674) – 3/4
 4. Robins van Kampens (2640) – 2,5/3
 5. Benjamins Boks (2592) – 4/4
Nīderlandes līderis Anišs Giri

Nīderlandes līderis Anišs Giri

Nīderlandes komanda līderes godā izvirzījusies bez īpaši skaļām uzvarām – trešajā kārtā ar minimālu pārsvaru pieveikta Vjetnama, ceturtajā nedaudz negaidīti sagrauta Anglija (3,5 : 0,5), bet piektajā kārtā ar minimālu pārsvaru pieveikta Baltkrievija.

Nīderlandiešu komandai ir ļoti sabalansēts sastāvs ar ļoti grūti caursitamu pirmo galdiņu, kas komandu sacensībās ļauj cerēt uz labiem rezultātiem, taču lielākie pārbaudījumi nīderlandiešiem vēl priekšā, jo ar turnīra galvenajiem favorītiem viņi nav tikušies.

Ukraina (vidējais reitings 2704)

 1. Pāvels Eljanovs (2739) – 2,5/4
 2. Ruslans Ponomarjovs (2709) – 2,5/3
 3. Jurijs Krivoručko (2693) – 3/4
 4. Antons Korobovs (2675) – 2,5/4
 5. Andrejs Volokitins (2674) – 4,5/5

Ukrainas komanda pat bez sava ilggadējā līdera Vasīlija Ivančuka olimpiādes startā spējusi parādīt izcilu rezultātu. Trešajā kārtā pārspēta Vācijas izlase ar minimālu pārsvaru – 2,5 : 1,5. Ar tādu pašu rezultātu ceturtajā kārtā pieveikta olimpiādes reitingfavorīte Krievija, bet piektajā – līdzšinējie čempioni Ķīnas šahisti. Sestajā kārtā ukraiņiem atkal liels izaicinājums – olimpiādē ar otro numuru izsētā ASV izlase.

Indija (vidējais reitings 2683)

 1. P. Harikrišna (2752) – 2/3
 2. B. Adibans (2671) – 4/5
 3. Santošs Gujrathi Vidits (2669) – 5/5
 4. S.P. Sethurmans (2640) – 3,5/5
 5. Murali Karthikeyan (2527) – 2/2
Indijas izlase

Indijas izlase

Pirms diviem gadiem Trumsē Indijas komanda izcīnīja bronzas medaļas. Toreiz komandas sastāvā nebija pašreizējā pirmā galdiņa Pentalas Harikrišanas un komandas vidējais reitings bija par vairāk nekā 50 punktiem zemāks. Tādēļ Indijas izlases augstvērtīgais rezultāts Baku olimpiādes pirmajā pusē diez vai uzskatāmas par pārsteigumu.

Līdz šim Indija pārspējusi Azerbaidžānas un otro un pirmo komandu kā arī Kubas izlasi. Indijas jaunie šahisti Adibans (24 gadi) un Vidits (21 gads) jau klauvē pie “septiņsimtnieku klubiņa” durvīm un nebūs pārsteigums, ka pēc olimpiādes beigām vismaz viens no viņiem 2700 elo punktu atzīmi būs pārvarējis.

Olimpiādes favorīti

Krievija (vidējais reitings 2768)

 1. Sergejs Karjakins (2769) – 3,5/4
 2. Vladimirs Kramņiks (2808) – 2/3
 3. Jevgēņijs Tomaševskis (2731) – 1,5/3
 4. Jans Ņepomņašijs (2740) – 5/5
 5. Aleksandrs Griščuks (2754) – 3,5/5

Kā ierasts, olimpiādes reitingfavorīti ir Krievijas izlase. Šajā godā Krievijas šahisti ir bijuši visās olimpiādēs kopš PSRS sabrukuma, taču pēdējo zeltu krievi izcīnīja 2002. gadā Bledā. Trumses olimpiādē pirms diviem gadiem krievi palika vispār bez medaļām. Arī Baku, neskatoties uz reitingfavorītu statusu, pirms turnīra sākuma par sacensību galveno favorītu drīzāk varēja uzskatīt ASV, nevis Krieviju.

Ieskatoties turnīra tabulā pēc piektās kārtas, Krievijas izlasi atrodam vien astotajā pozīcijā. Sāpīgais zaudējums pret Ukrainu sacensību ceturtajā kārtā krievus pagaidām atbīdījis otrajā plāna.

Sergejs Karjakins

Sergejs Karjakins

Interesants ir Krievijas izlases spēlētāju izkārtojums pie galdiņiem – ilggadējais izlases līderis Vladimirs Kramņiks spēlē pie otrā galdiņa, lai gan tieši viņam ir augstākais reitings komandā. Pie pirmā galdiņa spēlē pretendents uz Pasaules čempiona nosaukumu Sergejs Karjakins. Varētu šķist, ka Karjakina statuss šaha Olimpā šobrīd ir augstāks nekā Kramņikam un tieši tādēļ viņš izpelnījies vietu pie pirmā galdiņa. Tomēr apsvērumi varētu būt arī “ne no labas dzīves” – Karjakins gatavojas mačam ar Karlsenu un olimpiāde ir šīs gatavošanās sastāvdaļa. Droši varam prognozēt, ka Karjakins sacensībās neizmantos pret Karlsenu sagatavotās atklātnes un jauninājumus. Karjakina akadēmiskais spēles stils šajos apstākļos ir piemērotāks spēlei pie pirmā galdiņa – pat spēlējot ar nepilnu atdevi, Karjakins var nodrošināt neizšķirtus pat pret visdraudīgākajiem oponentiem. Līdz šim gan Karjakinam arī tādiem nav nācies tikties, ja vien kāds Viktoru Bologanu un Aminu Bassemu nepieskaita Pasaules šaha elitei.

Kramņika atrašanās pie otrā galdiņa daļēji saistīta ar viņa pēdējā laika nestabilajiem rezultātiem. Izcila augsta līmeņa spēle mijas ar blāviem rezultātiem. Pagājušajā mēnesī veselības problēmu dēļ Kramņiks atteicās no dalības augstākā līmeņa turnīrā Sentluisā. 14. Pasaules čempiona pašreizējā fiziskā kondīcija ir lielākais nezināmais Krievijas izlasē. Līdz šim Kramņiks nospēlējis trīs partijas, starp kurām neizšķirti pret Pāvelu Eljanovu (2739) un Ahmedu Adliju (2603).

Būs interesanti vērot Krievijas izlases rezultātus mačos pret komandām ar izteikti spēcīgu pirmo galdiņu, piemēram, Norvēģiju, Franciju vai Nīderlandi. Tieši šādi mači parādīs vai “rokāde” pie pirmajiem galdiņiem nesīs augļus.

Aleksandrs Griščuks un Jans Ņepomņašijs

Aleksandrs Griščuks un Jans Ņepomņašijs

Krievijas trešais un ceturtais galdiņš ir komandas galvenais trumpis – Tomaševskis un Ņepomņašijs ir augstas klases lielmeistari ar pieredzi augstākajā līmenī. Ar tādu “asti” konkurēt nespēj neviena cita sacensību dalībniece. Ļoti lielā mērā Krievijas izlases rezultāti būs atkarīgi tieši no šo divu lielmeistaru spēles. Ja Tomaševskis šobrīd nepārliecina, tad Ņepomņašijs turnīru sācis ideāli – 5 no 5.

Rezervistos šķietami negaidīti ieskaitīts komandas trešais numurs Aleksandrs Griščuks. Arī šis lēmums nav no labas dzīves – līdz olimpiādes sākumam Griščuks 2016.gadā bija nospēlējis vien 12 klasiskā šaha partijas un viņa forma bija zem lielas jautājuma zīmes. Olimpiādes pirmās kārtas tikai pastiprina bažas par Griščuka kondīciju – ceturtajā kārtā tika piedzīvots zaudējums pret Andreju Volokitinu (2647).

ASV (vidējais reitings 2765)

 1. Fabiano Karuana (2808) – 3/4
 2. Hikaru Nakamura (2789) – 4/5
 3. Veslijs So (2782) – 3,5/4
 4. Semjuels Šenklends (2679) – 2/3
 5. Rejs Robsons (2674) – 3/4
Karuana (ASV), Sairevans (ASV, treneris), Liems (Vjetnama)

Karuana (ASV), Sairevans (ASV, treneris), Liems (Vjetnama)

Amerikāņu komanda kopš Trumses olimpiādes, kurā nācās samierināties ar 14. vietu, ir būtiski pastiprinājusies. ASV šaha pavalstniecībā atgriezies Fabiano Karuana, bet no Filipīnām naturalizēts Veslijs So. Amerikāņu komandā ir trīs šahisti no pasaules top-10 (3., 6. un 7. numurs) – ar ko tādu nevar lepoties pat Krievija, kuras rindās spēlē reitingsaraksta 4. un 9. numuri.

Par ASV šahistu sportisko kondīciju arī nevajadzētu šaubīties – visi komandas dalībnieki spēlē regulāri un ar labiem rezultātiem – Veslijs So uzvarēja nesenajā superturnīrā Sentluisā (Karuana ieņēma otro vietu), bet Semjuels Šenklends triumfēja Bīlē.

Jau pirms sacensību sākuma ASV daudzi uzskatīja par galveno pretendenti uz zeltu Baku olimpiādē. Vienīgā komandas vājā vieta salīdzinājumā ar galvenajiem konkurentiem varētu būt pēdējie galdiņi. Trumses olimpiādē Semjuels Šenklends izcīnīja zeltu starp rezervistiem, tādēļ par to ka viņš var parādīt lielisku rezultātu, nevajadzētu būt šaubām, taču to kā ar spriedzi tiks galā 21 gadu jaunais Rejs Robsons, kuram nav pieredzes cīņā ar augstākā līmeņa pretiniekiem, mēs varēsim redzēt tikai turnīra izšķirošajās kārtās.

Šobrīd ASV ierindojas piektajā vietā, jo turnīra ceturtajā kārtā spēlēja neizšķirti ar Čehiju. Sestajā kārtā amerikāņi tiekas ar Ukrainu, kas varētu dot iespēju atkal atgriezties starp turnīra līderiem.

Ķīna (vidējais reitings 2740)

 1. Van Jue (2737) – 3,5/4
 2. Din Ližeņ (2753) – 3/4
 3. Ju Janji (2725) – 3,5/5
 4. Li Čao (2746) – 2,5/3
 5. Vei Ji (2717) – 2,5/4
Ķīnas izlase

Ķīnas izlase

Trumses olimpiādē Ķīna samērā negaidīti izcīnīja zeltu. Divus gadus vēlāk ķīniešus jau noteikti var pieskaitīt olimpiādes favorītiem. Ķīnai ir vienmērīga un saliedēta komanda ar jauniem un enerģiskiem spēlētājiem.

Pirms sacensībām par komandas vājo punktu varēja uzskatīt pirmo galdiņu. Komandā nav neviena top-10 spēlētāja, nav līdera par kura sniegumu pie pirmā galdiņa komanda varētu būt pārliecināta. Trumsē Van Jue cieta vienu zaudējumu un izcīnīja astoņus neizšķirtus, arī Baku viņš spēlē pie pirmā galdiņa, taču šeit izcīnījis jau trīs uzvaras.

Trumsē Ķīnas panākumu kaldināja komandas pārējie galdiņi – trešais galdiņš Ju Janji izcīnīja individuālo zeltu, bet Din Ližeņ – bronzu, tāpat kā pie ceturtā galdiņa spēlējušais Ni Hua. Baku komandas sastāvā vienīgā izmaiņa ir Ni Hua aizvietošana ar Li Čao, bet rezervē atkal spēlē Vei Ji, kura reitings septiņpadsmit gadu vecumā ir jau 2717 elo punkti.

Baku olimpiādes pirmajās kārtās Ķīnas izlases zemākajiem galdiņiem nav izdevies demonstrēt tik lielisku sniegumu kā Trumsē, tādēļ komanda šobrīd atrodas 10. vietā. Ju Jangji piektajā kārtā cieta zaudējumu pret Juriju Krivoručko, kas noveda pie komandas zaudējuma mačā ar Ukrainu. Arī komandas rezervists Vei Ji nedemonstrē tādu spēli kādu no sagaida viņa talanta cienītāji – uzvarai pirmajā kārtā sekojuši trīs neizšķirti.

Azerbaidžāna (vidējais reitings 2717)

 1. Šahrijars Mamedjarovs (2761) – 4/5
 2. Teimūrs Radžabovs (2722) – 3/5
 3. Raufs Mamedovs (2666) – 2,5/3
 4. Arkādijs Naidičs (2696) – 4/5
 5. Eltajs Safarli (2688) – 1,5/2
Arkādijs Naidičs

Arkādijs Naidičs

Mājinieku komanda pirms olimpiādes būtiski pastiprinājusies – naturalizēts Rīgā dzimušais Vācijas lielmeistars Arkādijs Naidičs, kuram uzticēta punktu vācēja loma pie ceturtā galdiņa. Komandas līderi, kā jau ierasts, – Šahrijars Mamedjarovs un Teimūrs Radžabovs.

Pēc piektās kārtas mājinieku komanda ierindojas starp Krieviju un Ķīnu, kas varētu šķist lielisks sasniegums, taču šobrīd tā diemžēl ir tikai devītā vieta.

Turnīru lieliski iesāka komandas līderis Mamedjarovs, kurš izcīnīja 4 uzvaras pēc kārtas. Ar identisku sasniegumu izcēlās izlases jaunpienācējs Naidičs. Diemžēl piektās kārtas mačā pret Indiju abi cieta zaudējumus un Azerbaidžāna piekāpās ar rezultātu 3:1.

Sestajā kārtā mājiniekiem lieliska iespēja revanšēties mačā pret Grieķiju, kuras pirmā galdiņa reitings ir par 87 punktiem zemāks nekā mājinieku rezervistam.

Rakstu sagatavoja
Matīss Sīlis

No Comments Yet.

Leave a comment

Kaļķu ielā 1 – 417, Rīga, LV1050